0.39

10 lat Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Miecu 2003/04 - 2012

W dniu 8 lutego 2014 roku w restauracji "Myśliwska" w Mielcu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu X - lecia Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Mielcu 2003/04 - 2012/13.
Uroczyste spotkanie otworzył Prezes Powiatowego Zrzeszenia LZS w Mielcu Jan Przygoda który serdecznie powitał przybyłych na spotkanie w tym zaproszonych gości tj. Prezesa Podkarpackiego Zrzeszenia LZS, Członka Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia Józefa Krzywonosa, Józefa Wisza – Wiceprzewodniczącego RP LZS i Andrzeja Matejskiego – sekretarza RP LZS, Marka Paprockiego – wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Chrabąszcza – Starostę Powiatu mieleckiego, Józefa Smacznego – byłego starostę i Prezesa Powiatowego Zrzeszenia LZS w Mielcu, obecnie członka Zarządu Powiatu i prezesa Honorowego RP LZS, Józefa Zaskalskiego Prezesa TG „Sokół” w Mielcu, przedstawicieli samorządów z terenu powiatu w osobach: Stefana Rysaka – Wójta Gminy Wadowice Górne, Kazimierza Gacka – Wójta Gminy Mielec i członka władz Powiatowego Zrzeszenia LZS, prezesów klubów uczestniczących w naszych rozgrywkach i działaczy tych klubów, członków naszej temidy sędziowskiej na czele z sędzią nestorem Konstantym Hawronem, przedstawicieli mediów.
Wśród zaproszonych gości którzy z różnych przyczyn nie pojawili się na spotkaniu byli ponadto: przedstawiciele krajowych władz LZS z Warszawy, Burmistrz Gminy Radomyśl Wielki Józef Rybiński, Grzegorz Lato król strzelców Mistrzostw Świata w 1974r oraz były Senator i Prezes PZPN.
Okładka broszury okolicznościowejbroszura okolicznościowa
Historię powstania oraz przebieg rozgrywek w okresie 10 lat istnienia przedstawił Przewodniczący Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej Krzysztof Wieczerzak.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościową broszurę wydaną z tej okazji a opracowaną i przygotowaną przez Leszka Śledzionę.
Ponadto wręczono zasłużonym działaczom, organizatorom oraz gościom pamiątkowe odznaczenia i pamiątki z okazji jubileuszu 10 - lecia PALP.
broszura okolicznościowabroszura okolicznościowa

Treść wystąpienia Przewodniczącego Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej Krzysztof Wieczerzaka:

10 LAT Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej w Mielcu.<br /> Geneza Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej w powiecie mieleckim sięga roku 2003 gdy 15 czerwca została powołana uchwałą Rady Powiatowej LZS w Mielcu Komisja ds.PA L P w składzie :Jerzy Sobowski, Grzegorz Krukowski, Stanisław Słonina, Stanisław Marek oraz Krzysztof Wieczerzak jako przewodniczący.Głównym zadaniem było zorganizowanie rozgrywek piłkarskich na szczeblu powiatowym jak najmniejszym kosztem. Była to w pewnym sensie odpowiedź na prośby klubów piłkarskich aby zorganizować ligi piłkarskie na szczeblu gminnym. Jednak poczatkowe rozenanie wskazało ,że należy utworzyć ligę powiatową bo tylko w takim zakresie można było uzbierac kilka drużyn. Spora część klubów uczestniczących w rozgrywkach organizowanych przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej w Rzeszowie nie była w stanie podołać zwiększającym się kosztom udziału w tych rozgrywkach takich jak ; wysokie opłaty za udział w rozgrywkach tzw. "wpisowe" , opłaty rejestracyjne od każdego zgłoszonego zawodnika , opłaty za żółte i czerwone kartki oraz systematycznie rosnące koszty obsady 3 sędziów oraz niekiedy obserwatora oceniającego prace sędziów.Kłopoty finansowe wiejskich klubów sportowych powiatu mieleckiego spowodowały wycofywanie się z tych rozgrywek klubów oraz powodowały ,że istniejące kluby nie mogły brać udziału w rozgrywkach z wymienionych powodów. Komisja rozpoczęła swoją działalność opracowując Regulamin Rozgrywek , który oczywiście bazował na podobnych regulaminach obowiązujących w Polskim Związku Piłki Nożnej. Do uczestnictwa mogły przystąpić kluby, które maja osobowość prawną i sa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym lub starostwie powiatowym jako kluby nie prowadzące działalności gospodarczej. Głównymi zasadami jakimi kierowała się PALP było:
- jeden sędzia główny, - sędziowie liniowi społeczni z drużyn, pomiędzy którymi były rozgrywane zawody, - brak kart zgłoszeń - jedynie lista zawodników, a w razie konfrontacji dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna lub inny dokument ze zdjęciem, - bezpłatna weryfikacja boisk do rozgrywania meczów piłkarskich, - minimalna opłata na cele administracyjno-biurowe. Po za tym oczywiście pozostałe zasady takie jak odpowiednie przygotowanie płyty boiska do zawodów czy utrzymanie porządku przed, w trakcie i po zawodach należało do gospodarza.
Do pierwszego sezonu 2003/2004 tych rozgrywek przystąpiło 6 drużyn tj: JANOVIA Janowiec, APOLLO Dulcza Mała, GROM Krzemienica ,SPRINT Żarówka oraz SKORPION Wylów i BŁĘKITNI Jaślany, które wcześniej występowały w strukturach Podkarpackiego OZPN. Sezon ten potwierdził słuszność powstania takich rozgrywek, w których uczestniczyła głownie młodzież, a najważniejszym celem było rozegranie zawodów. Początki były bardzo trudne ze względu na brak sędziów piłkarskich, ale udało się rozegrać wszystkie zawody, a nawet kilka razy z sędziami z losowania.W rozgrywkach tych zwyciężyła drużyna z Janowca.
W następnym sezonie 2004/2005 uczestniczyło 7 drużyn po rezygnacji Dulczy Małej i Krzemienicy doszły nowe drużyny takie jak : reaktywowane SOKÓŁ Partynia i MADRAS Goleszów , który w latach 90 z powodzeniem występował w klasie okregowe oraz całkowicie nowo powstały klub ANDREX Brzyście powiązany z firmą ANDREX Andrzeja Dabrowskiego. Rozgrywki te pokazały że drużyny zaczęły większą uwagę zwracać na wynik zawodów i kto będzie zwyciężcą naszej ligi co zdecydowanie pogorszyło sytuację rozgrywania zawodów, a nieokiełazana przez działaczy młodzież miała coraz więcej pretensji do sędziów piłkarskich , którymi byli sędziowie z Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej oraz sędziowie którzy zakończyli karierę sędziowska w swoim związku. Pomimo podejmowania kilku prób nie udało się nam przeszkolić sędziów liniowych z poszczególnych klubów stąd też sędzia główny prowadzący zawody bardzo często sam musiał decydować o wszystkim co działo się na boisku.W tych zażartych rozgrywkach gdzie przed ostatnią kolejką na mistrzostwo miało szansę trzy zespoły, zwyciężyła drużyna Brzyścia, która miała tyle samo punktów co drużyna Janowca, ale była lepsza w bezpośrednich meczach. Kolejny trzeci sezon 2005/2006 można powiedzieć, że był sezonem przełomowym. Wystąpiło w nim już 10 zespołow a w tym druga drużyna JUTRZENKI Ławnica , Zdziarca oraz reaktywowany klub GRUNWALD Padew Narodowa dzięki naszym 2 letnim naciskom na wójta tej gminy, aby zlikwidował "białą plamę" bez klubu sportowego w gminie Padew Narodowa.
Po próbie utworzenia konkurencyjnych rozgrywek w Rzeszowie w stosunku do Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej otrzymaliśmy cios w postaci zakazu sędziowania meczów przez sędziów związkowych. Pomimo tych trudności udało sie nam przeprowadzić wszystkie zawody korzystając z nauczycieli wychowania fizycznego oraz przeszkolonych naszych długoletnich działaczy.Sezon ten wykazał też, że musimy jednak wprowadzić pewne kosztowne rozwiązania takie jak imienne karty zgłoszeń ze zdjęciem ze względu na nieodpowiedzialne umieszczanie na listach zgłoszeń zawodników grających w innych klubach. Sezon ten zwycięsko zakończyła po raz drugi drużyna Janovii Janowie. Jak wcześniej wspomniałem był to sezon przełomowy również dlatego ,że wprowadziliśmy rywalizacje fair play gdzie pierwszym zwycięzcą został beniaminek z Padwii Narodowej. Ponadto podjęliśmy decyzje, która jest utrzymana do dnia dzisiejszego, czyli dwóch sędziów piłkarskich na murawie bez liniowych. Bardziej szczegółowo przedstawiłem trzy pierwsze sezony przypominając jak tworzyła się i jakie miała na początku trudności Powiatowa Amatorska Liga Piłkarska w Mielcu.
W okresie 10 lat występowały kluby, które uczestniczyły wcześniej w rozgrywkach PZPN, ale dzięki naszym staraniom zostały reaktywowane kluby sportowe, które znikneły z mapy sportowej jak Partynia, Padew Narodowa, Rożniaty, Łączki Brzeskie oraz utworzone nowe jak Zdziarzec, Krzemienica, Dąbie, Wierzchowiny, Ruda czy Zgórsko.Kilka klubów przystąpiło do naszych rozgrywek bezpośrednio po rezygnacji z Podkarpackiego ZPN jak Książnice, Goleszów, Dąbrówka Wisłocka, Błękitni Jaślany czy Wylów. Od poczatku większość klubów uczestniczących w rozgrywkach PALP ma siedzibę w gminie Radomyśl Wielki, która zarządza znany z sympatii do sportu burmistrz - Józef Rybiński, który zapowiada powstanie nowych klubów w Pniu oraz w Radomyślu Wielkim.
Trzeba przyznć, że ten marsz drużyn do PALP nie jest jednostronny, ale także drużyny z naszej ligi po zebraniu doświadczeń, mając dużą kadrę zawodników oraz sponsorów postanowiło spróbować swych sił w rozgrykach Podkarpackiego ZPN. Do tych klubów należą Andrex Brzyście,Grunwald Padew Narodowa,Iskra Łączki Brzeskie, Orły Ruda ,Sokół Partynia oraz Błękitni Jaślany, które już dwukrotnie wracały do naszych rozgrywek ale obecnie zawiesiły swą działalność. W dziesięcioletniej histori naszej ligi w zmaganiach wzięło udział aż 21 zespołów, a rekordowa ilość 13 drużyn w jubileuszowym sezonie 2012/2013. Dwa kluby występowały nieprzerwanie przez te 10 lat tj.Janovia Janowiec pięciokrotny mistrz oraz Sprint Żarówka , która ma pecha jeśli chodzi o mistrzostwo, ale za to 3-krotnie była wicemistrzem oraz 4-krotnie na 3 miejscu. W zawodach bierze udział głównie młodzież, chociaż prze 2 sezony istniała drużyna złożona z oldboyów. Uważam po tych latach, że cel rozgrywek został zrealizowany i nadal jest spełniany. Dla wielu kibiców mecze te są cotygodniowym elementem rozrywki, a największe zainteresowanie sympatyków piłki nożnej można zauważyć przede wszystkim w miejscowościach, w których powstały nowo założone kluby piłkarskie. Często na takich meczach frekwencja waha się w okolicach 250- 300 osób o czym mogą tylko pomarzyć kluby grające w dużo wyższych ligach. Dzisiejsza liga jest widoczna w prasie regionalnej oraz na stronie internetowej w której na bieżąco podawane są wyniki i komunikaty PALP, którą w niezwykle sumienny sposób prowadzi od dwóch lat Leszek Krępa. Systematycznie wprowadzamy nowe kwalifikacje i tak po rywalizacji fair play oraz wyłonieniu najlepszych strzelców rozgrywek wprowadziliśmy oceny sędziów w jubileuszowym sezonie aby wyłonić tych najlepszych. Obecnie planujemy wprowadzić oceny wszystkich uczestniczących piłkarzy chociaż jest to dość duże wyzwanie organizacyjne. Od kilku lat, podczas ostatniej kolejki na obiekcie jednego z gospodarzy meczów, organizowane są oficjalne zakończenia i podsumowania sezonów, podczas których wręczane sa zarówno najlepszym jak i wszystkim uczestnikom ligi: dyplomy, puchary, statuetki i nagrody rzeczowe.
W tym miejscu nie chcę wymienić zasłużonych działaczy klubowych, ponieważ wydaliśmy opracowanie które myślę, że wymienia wszystkich którzy na trwale zapisali się w historii PALP. Jednak jako obserwator działaczy biorących udział w rozgrywkach chciałbym wymienić byłego prezesa, a obecnie wiceprezesa klubu Janovia Janowiec Andrzeja Jasinę, który chyba jako jedyny działacz klubowy nieprzerwanie towarzyszy swojej drużynie przez 10 lat i myślę, że ma duży udział w sukcesach tej ekipy.
Chciałbym jako przewodniczący Komisji ds.PALP podziękować kolegom, członkom Komisji za 10 letnią społeczną pracę gdzie spotykaliśmy się w tym okresie około 250 razy na czwartkowych spotkaniach weryfikacyjnych, a skład nie bardzo sie zmienił. Obecnie przedstawia sie następująco: Jerzy Sobowski, Stanisław Słonina, Zbigniew Połczyński oraz ja, czyli Krzysztof Wieczerzak nadal jako przewodniczący. W wymienionym okresie w komisji pracował również kolega Robert Skowron. Chciałbym również podziękować członkom ścisłego Prezydium Powiatowego Zrzeszenia w osobach Jana Przygody , Władysława Walasa oraz Leszka Krępy, którzy bardzo często brali udział w pracach naszej komisji.

UWAGA !!!!

Informacja o możliwości nabycia broszury z okazji 10 - lecia PALP w komunikatach PALP.

   Wyniki 1 kolejka 

gospodarze
wynik
goście

   Tabela sezon 2019/2020

 •  
 •  
 • klub
 • m
 • pkt
 •  
 • +
 •  
 • -
 • goli
 •  
 • Malinie
 • 0
 • 0
 •  
 • 0
 • -
 • 0
 •  
 • Partynia
 • 0
 • 0
 •  
 • 0
 • -
 • 0
 •  
 • Krzemienica
 • 0
 • 0
 •  
 • 0
 • -
 • 0
 •  
 • Zdziarzec
 • 0
 • 0
 •  
 • 0
 • -
 • 0

   Tabela strzelców sezon 2019/2020

bramki
  Nazwisko imię (klub)

   Następna kolejka  1

termin/godz.
  gospodarze - goście
2020-09-20
14.oo
 
Krzemienica - Partynia

2020-09-20
15.00
 
Zdziarzec - Malinie